Naš Moto je Guzzi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kako so čistile naše babice

+2
Strom
bstenta
6 posters

Go down

Kako so čistile naše babice Empty Kako so čistile naše babice

Objavlja  bstenta Pon 9 Apr - 19:16

Pozdrav vsem,
naše mašince so v večini narejene iz lahkih zlitin na bazi aluminija. Tu mislim predvsem na ohišje motorja, ohišje menjalnika in zadnjega kotnega prenosa ter na glave in cilindre in še na pesta koles, pa še kaj bi se našlo. Aluminij oziroma njegove zlitine imajo to grdo navado, da z leti oksidirajo in postanejo za pogled prav nagravžne. Prebral sem že mnoge nasvete o čiščenju in poliranju, ampak pri guzziju je to praktično nemogoče, saj je površina vedno rebrasta, polna vdolbin in izboklin in jo je kot tako nemogoče "mehansko" očistiti. Na živce mi je šlo, ker je moja nevada polna takih in podobnih oksidnih patin in že dalj časa sem iskal način, kako predvsem ohišju motorja povrniti prvotni sijaj.
No, pa sva včeraj popoldne ob litrčku belega združila moči z dobrim prijateljem, ki je svojo poklicno pot posvetil najprej kemiji, nato pa farmaciji.
In rezultat je bil ...( ne se smejat)... KIS ZA VLAGANJE...
Torej,...
ocetna kislina učinkovito odstrani oksidirane plasti, ki se naberejo na ohišjih motorjev, na cilindrih, glavah itd. Najboljše pa je, da kis za vlaganje najdemo v vseh trgovinah, pa še prav poceni je.
Torej: Motor vsekakor ne sme biti vroč. Površino, ki jo želimo očistiti, premažemo s kisom za vlaganje. Jaz sem v mojem primeru uporabil kar pištolo za barvanje in kompresor. Tistim, ki ste večji perfekcionisti, priporočam še malo ščetkanja oziroma drgnenja s čopičem - tam, kjer se pač lahko pride zraven. Še boljši efekt bi dosegli s kako močnejšo kislino, ampak jaz vam tega nisem povedal, da se razumemo... Twisted Evil
Ker kis za vlaganje ni pretirano agresiven, ga lahko pustimo delovati dalj časa, pa ne bo neželenih posledic. Vse skupaj speremo z vodo in ...voila, mašinca se sveti kot nova... Sicer boste še nekaj časa zaznavali vonj, ki vas bo spominjal na babico in njeno vloženo zelenjavo, ampak cilj opravičuje sredstva (je rekel Macchiaveli).
Sicer pa: napisal sem to, kar sem sam poskusil... Meni je všeč in sem zadovoljen; pa prosim za kako mnenje oz .izkušnje.
lp iz Kopra..., Borut
bstenta
bstenta

Število prispevkov : 41
Join date : 21/03/2012
Age : 60

Nazaj na vrh Go down

Kako so čistile naše babice Empty Re: Kako so čistile naše babice

Objavlja  Strom Tor 10 Apr - 9:23

Včasih so kuhali vplinjače v kisu... dandanes jih čistimo v ultrazvočni kopeli (s kisom).

Zadeva vsekakor deluje, ne vem pa, kako deluje na zaščito površine. Aluminij je namreč porozen in potrebuje nekaj, da zapre pore in posledično puščanje vsebine in markiranje teritorija.

Tu mislim, da ni problema s kisom... kaj bolj agresivnega pa ravno ne bi preizkušal na dražjih zadevah. Smile
Strom
Strom

Število prispevkov : 787
Join date : 25/11/2009
Age : 45
Kraj : Ljubljana

https://guzzi.slovenianforum.com

Nazaj na vrh Go down

Kako so čistile naše babice Empty Re: Kako so čistile naše babice

Objavlja  Rudi Tor 17 Apr - 22:34

Borut,tvoj nasvet mi bo pomagal na Californiji očistiti zadnjo "felgo",ki mi žre živce že dalj časa.Edino nisem siguren koliko je to "dalj časa",je to eno uro,dve?Ker čas je relativen,nekomu je pol ure že večnost.Čakam na tvoj odgovor,potem pa ukradem ženi kis,pa nad motor!
LP-RUDI! Razz
Rudi
Rudi

Število prispevkov : 541
Join date : 08/02/2010
Age : 82
Kraj : Maribor,Medič-5km zah.iz MB

Nazaj na vrh Go down

Kako so čistile naše babice Empty Re: Kako so čistile naše babice

Objavlja  Maxster Sre 18 Apr - 11:02

Rudi je napisal/a:Borut,tvoj nasvet mi bo pomagal na Californiji očistiti zadnjo "felgo",ki mi žre živce že dalj časa.Edino nisem siguren koliko je to "dalj časa",je to eno uro,dve?Ker čas je relativen,nekomu je pol ure že večnost.Čakam na tvoj odgovor,potem pa ukradem ženi kis,pa nad motor!
LP-RUDI! Razz

Rudi, če imaš kromirano zadnjo felgo - nasplošno cromirane stvari, bodi pazljiv z kisom. Jaz sem že pred časom nekatere cromane stvari čistil tudi s ocatom, pa se mi je že zgodilo, da sem zjutraj, ko sem kos vzel iz kisa imel poškodovan krom. Res je, da stvar deluje, da se očisti ampak nikakor ne puščaj nekega cromanega dela predolgo v kisu. Enostavno, še posebej, če je crom že nekje načet kis razžre ta načet crom. Druga stvar je z alu deli. Ti pa potem res izgledajo, kot da si jih pravkar prinesel iz trgovine.
Če pa že hočeš "polepšati" zadnjo felgo jo najprej razmasti z nitrom, potem pa polir pasto pa glanc. Priporočam nemški "Autosol" . Dobi se v Louis-u. Imaš različne - za Crom, Edelstahl, Aluminij.
Pozdrav iz Ptuja
Maxster
Maxster

Število prispevkov : 69
Join date : 11/07/2011
Age : 60
Kraj : Ptuj

Nazaj na vrh Go down

Kako so čistile naše babice Empty Re: Kako so čistile naše babice

Objavlja  bstenta Sre 18 Apr - 16:54

Zdravo,
kis sem pustil "delovati" dobre pol ure, je pa res, da sem ga uporabljal le na aluminiju oz. litinah in ne na kromu. Treba se je pazit le dveh stvari in sicer: 1.) ko stvar namočiš s kisom nikakor ne smeš dovoliti, da se to posuši (sonce itd). V nasproznam primeru nastanejo fleki, ki jih je težko odstranit. In 2.) Po taki operaciji OBVEZNO vse skupaj dobro sprati z vodo. Jaz imam hvala bogu na voljo obilo deževnice, ki nima kamna in klora. Glavno je, da se kis popolnoma nevtralizira, da ne deluje več na površino.
Strinjam se z Maxsterjem, da je najboljše vse "fizično" spolirat, ampak kaj, ko imajo naše macchine vse polno nekih nedostopnih, predvsem pa hrapavih delov. Tu pa je uporaba polirne paste popoln polom; pasto je s hrapave površine praktično nemogoče odstraniti. Embarassed
Pa še ena hvalnica kisu: predvčerajšnjim sva s prijateljem spravljala k življenju 250 kubičnega PUCHa, letnik 1957, ki je zapuščen ležal v garaži kakih 8 let. Motor najprej nikakor ni hotel delat, kot je treba...Vplinjač sem razstavil in prekuhal v kisu...stvar dela kot singerica..
lp vsem, Borut
bstenta
bstenta

Število prispevkov : 41
Join date : 21/03/2012
Age : 60

Nazaj na vrh Go down

Kako so čistile naše babice Empty Re: Kako so čistile naše babice

Objavlja  Zupi Sre 18 Apr - 19:40

Trikrat hura za kis, pa še kemije ni-fuj. Res genialna ideja.
Zupi
Zupi
Zupi

Število prispevkov : 1296
Join date : 26/11/2009
Kraj : Komenda

http://www2.arnes.si/~szupet

Nazaj na vrh Go down

Kako so čistile naše babice Empty Re: Kako so čistile naše babice

Objavlja  bstenta Sre 18 Apr - 19:59

Ma ja, Zupi... saj vem, da se morda vse skupaj zdi "tralala"... Ampak pri meni to pali.....
Pa še droben nasvet, kako se boste prikupili svojim ženam oz partnerkam: Ponavadi pomivalni stroji po nekaj letih uporabe začnejo prav nemarno smrdeti... In naše ekološko neosveščene bejbe zmečejo noter pol letne proizvodnje evropskih kemijskih gigantov, rezultata pa ni.... Embarassed
TOREJ:
1.) Počakajte, da bejbe ni doma v izogib vsem komentarjem,
2.) Skočite v najbližji EUROSPIN in nabavite 1/2 kg SODE BIKARBONE po ceni 0,49 € za pakiranje (to lahko storite že prej)
3.) V pomivalca vsujte kakih 20 dag (cca 1/2 pakiranja) sode bikarbone
4.) Zalaufajte stroj na normalen program, brez praška ali tablete.

Uspeh je zagotovljen in muckanje sledi. Vem, da to ne sodi ravno na Guzzi forum, ampak j*biga.. Very Happy

Vsem lp,
Borut,

PS, aja, včeraj sem z nevado ostal brez bencina.... In to natanko 50 m pred črpalko... Pa pravijo, da ni boga ?!?!?
bstenta
bstenta

Število prispevkov : 41
Join date : 21/03/2012
Age : 60

Nazaj na vrh Go down

Kako so čistile naše babice Empty Re: Kako so čistile naše babice

Objavlja  Zupi Sre 18 Apr - 20:04

Tudi s pecilnim praškom ali tistim limoninim extraktom se da pomivalne pomit, to ima pri nas doma "bejba" za narediti kar sama, kuhinja namreč za konzervativne "dedce" ni prostor za prave moške.
Zupi
Zupi
Zupi

Število prispevkov : 1296
Join date : 26/11/2009
Kraj : Komenda

http://www2.arnes.si/~szupet

Nazaj na vrh Go down

Kako so čistile naše babice Empty Re: Kako so čistile naše babice

Objavlja  Mario Pet 20 Apr - 8:22

Rolling Eyes še en stereotip ...
Mario
Mario

Število prispevkov : 40
Join date : 06/12/2009
Age : 60

Nazaj na vrh Go down

Kako so čistile naše babice Empty Re: Kako so čistile naše babice

Objavlja  Zupi Pet 20 Apr - 8:54

Yeesss
Zupi
Zupi
Zupi

Število prispevkov : 1296
Join date : 26/11/2009
Kraj : Komenda

http://www2.arnes.si/~szupet

Nazaj na vrh Go down

Kako so čistile naše babice Empty Re: Kako so čistile naše babice

Objavlja  Rudi Pet 20 Apr - 23:38

Ja,poliranje felge od Californije je mukotrpno delo,ki mi ne diši preveč,bom poizksil z kisom,sem že ugotovil,kje ga moj "pomivalni stroj"shranjuje.Ta sicer včasih tudi čudno zaudarja,pasulj sprej pa z sodo bikarbono ne bi odstranil! Embarassed
Pozdrav-RUDI!
Rudi
Rudi

Število prispevkov : 541
Join date : 08/02/2010
Age : 82
Kraj : Maribor,Medič-5km zah.iz MB

Nazaj na vrh Go down

Kako so čistile naše babice Empty Re: Kako so čistile naše babice

Objavlja  Sponsored content


Sponsored content


Nazaj na vrh Go down

Nazaj na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu