Naš Moto je Guzzi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Da ne bi šlo v pozabo-Tomos

2 posters

Go down

Da ne bi šlo v pozabo-Tomos Empty Da ne bi šlo v pozabo-Tomos

Objavlja  Zupi Čet 26 Jul - 12:16

Zupi
Zupi

Število prispevkov : 1298
Join date : 26/11/2009
Kraj : Komenda

http://www2.arnes.si/~szupet

Nazaj na vrh Go down

Da ne bi šlo v pozabo-Tomos Empty Re: Da ne bi šlo v pozabo-Tomos

Objavlja  bstenta Pon 30 Jul - 17:30

Ni me strah, da bi Tomos šel v pozabo. Ko sem se pred kakimi 12 leti začel ukvarjat s starodobnimi vozili (predvsem guzziji), je bilo tomosov le za vzorec. Danes pa rastejo kot gobe po dežju. Po moji grobi oceni je samo na koprskem kakih 70 v glavnem vrhunsko restavriranih tomosovih mopedov. Mimogrede: A kdo ve, da je Tomos koncem 60. let prejšnjega stoletja prodajal guzzijeve tricikle "ercole" ??
bstenta
bstenta

Število prispevkov : 41
Join date : 21/03/2012
Age : 60

Nazaj na vrh Go down

Da ne bi šlo v pozabo-Tomos Empty Re: Da ne bi šlo v pozabo-Tomos

Objavlja  Zupi Tor 31 Jul - 10:27

Tega pa ne vem, je bil "prvi zastopnik"?
Zupi
Zupi
Zupi

Število prispevkov : 1298
Join date : 26/11/2009
Kraj : Komenda

http://www2.arnes.si/~szupet

Nazaj na vrh Go down

Da ne bi šlo v pozabo-Tomos Empty Re: Da ne bi šlo v pozabo-Tomos

Objavlja  bstenta Tor 31 Jul - 14:38

Ne vem točno, ampak takrat je Tomos poskušal z najprej prodajo, nato pa proizvodnjo "ne lastnih" vozil. Tako je začelo sodelovanje s Citroenom in plod tega so bili spački, kasneje pa amiji in diane. V tistih letih so poleg tega proizvajali (bolj sestavljali) 750 kubične nortone (narejenih je bilo baje vsega le nekaj kosov, vendar so bili v rednem ceniku kot del stalne ponudbe) in guzzi ercole-je. Na žalost ne vem veliko o tem, ampak obljubim, da se bom pozanimal, pa ne le zaradi foruma; tudi osebno mi je to zanimivo. Ko sem kot 15-letni gimnazijec opravljal obvezno prakso v Tomosu, mi je v roke prišla knjiga "20 let Tomosa" in če se ne motim, je bilo prav tu to omenjeno. Čim izvem kaj novega, bom napisal. Imejte se lepo, dajte klime na ful in uživajte.. Smile
bstenta
bstenta

Število prispevkov : 41
Join date : 21/03/2012
Age : 60

Nazaj na vrh Go down

Da ne bi šlo v pozabo-Tomos Empty Re: Da ne bi šlo v pozabo-Tomos

Objavlja  Zupi Tor 31 Jul - 17:50

V katalogu so res Nortoni pa kup Tomosov tudi tricikli-spredaj, zadaj. Kaj podobnega Ercolu pa nisem opazil, še vedno pa sanjam o cross modelu-Seniorju.
Zupi
Zupi
Zupi

Število prispevkov : 1298
Join date : 26/11/2009
Kraj : Komenda

http://www2.arnes.si/~szupet

Nazaj na vrh Go down

Da ne bi šlo v pozabo-Tomos Empty Re: Da ne bi šlo v pozabo-Tomos

Objavlja  bstenta Tor 31 Jul - 18:21

Ej, Zupi... Sanjati o seniorju je pa podobno, kot sanjati o zlatih gradovih. Če se ne motim, je bilo narejeno vsega skupaj le 50 kosov. Tudi glede te številke nisem popolnoma prepričan, ampak bom povprašal ljudi, ki te zadeve odlično poznajo. Če imaš veliko, ampak res veliiiikoooo srečo, boš morda videl kak primerek na kakem Tomos - oldtimer srečanju. Kak junior se še najde, senior pa je res prava redkost. Pred mnogimi leti je bil en tak v Izoli... In dobro se spomnim, da smo mularija na avtomatikih in APN-jih trumoma drli tja gledat to čudo tehnike, da nas je imel lastnik že kar poln kufer.. Sad

Mimogrede:če koga zanima kaj več o Tomosovi zgodovini, je v koprskem muzeju odlična razstava na temo Tomos skozi čas. Razstavljeno je nekaj lepih primerkov mopedov ter ogromno tekstov in fotografij.

Obljubim, da se bom podrobneje pozanimal glede seniorja, pa glede trikolesnika "ercole" tudi. Zdaj pa dovolj pisanja; grem z nevado do Izole na eno pivo... LP vsem,
Borut
bstenta
bstenta

Število prispevkov : 41
Join date : 21/03/2012
Age : 60

Nazaj na vrh Go down

Da ne bi šlo v pozabo-Tomos Empty Re: Da ne bi šlo v pozabo-Tomos

Objavlja  Sponsored content


Sponsored content


Nazaj na vrh Go down

Nazaj na vrh


 
Permissions in this forum:
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu